Wpis na listę mediatorów w sprawach karnych

Mam przyjemność poinformować, że decyzją Prezesa Sądu Okręgowego w Opolu zostałem wpisany do wykazu instytucji i osób godnych zaufania uprawnionych do przeprowadzania postępowania mediacyjnego w sprawach karnych.
We wcześniejszym artykule przybliżyłem zasady mediacji, które mają zastosowanie również podczas mediacji w sprawach karnych.
Postaram się pokrótce wskazać jakie korzyści może nieść za sobą mediacja w sprawach karnych.
Mediacja w sprawach karnych jest również dobrowolna i odbywa się uzyskaniu zgody pokrzywdzonego oraz oskarżonego albo osoby podejrzanej. W mediacji nie bierze udziału: prokurator, policjant oraz sędziego. Mediacja w sprawie karnej również może zakończyć się wynegocjowaną między stronami ugodą lub jeśli strony nie dojdą do porozumienia i pojednania kończy się ona bez spisania ugody. Nie ma to żadnych negatywnych konsekwencji, a strony wracają do rozpoznania sprawy na sali sądowej.
W treści ugody strony mogą wskazać, że oskarżony przeprasza pokrzywdzonego, strony mogą czynić uzgodnienia co do naprawienia szkody, zadośćuczynienia krzywdzie oraz wprowadzać inne wypracowane rozwiązania.
Ugoda zawarta przed mediatorem w sprawach karnych nie jest zatwierdzana przez sąd, jak w sprawie cywilnej i nie kończy postępowania karnego, ale ma określone pozytywne konsekwencje dla oskarżonego i pokrzywdzonego, bowiem:
pokrzywdzony:
- uzyskuje szansę na szybsze uzyskanie naprawienia szkody lub zadośćuczynienie za doznane krzywdy jeszcze przed zakończenie postępowania lub nawet przed wydaniem przez sąd wyroku,
- nie ma potrzeby prowadzenie długotrwałego postępowania dowodowego, przesłuchiwania świadków, a sprawa kończy się relatywnie szybciej, co nie naraża pokrzywdzonego na powtórne przeżywanie zdarzenia i unika dalszego stresu,
- pokrzywdzony osiąga możliwości wypowiedzenia swojej krzywdy bezpośrednio sprawcy w czasie spotkania mediacyjnego oraz nierzadko też pozwala to poznać motywy zachowania sprawcy,
oskarżony:
- zyskuje przy pozytywnym zakończeniu mediacji i zawarciu ugody łagodniejsze potraktowanie w zakresie możliwości zastosowania wobec niego w miejsce kary surowszej instytucji: warunkowego umorzenia postępowania, warunkowego zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności, czy też kary w dolnym progu zagrożenia,
- ma możliwość zmniejszenia kosztów procesu z uwagi na ograniczenie postępowania dowodowego;
- uzyskuje szybsze zatarcie skazania z uwagi na szybsze zakończenie postępowania karnego.
Koszty postępowania mediacyjnego w sprawach karnych ponosi Skarb Państwa, a skoro tak strony nie są obciążane żadnymi należnościami.